FAQ

1. Je cvičenie vo forme kurzov?

Nie, flyfit necvičíme vo forme kurzov. Hodiny na seba nenadväzujú, t.j. je možné sa kedykoľvek do skupiny pridať v príslušnej úrovni.

2. Je potrebné mať predchádzajúcu skúsenosť s cvičením?

Predchádzajúca skúsenosť s inými druhmi cvičenia nie je podmienka, avšak je vhodné, ak máte už vytvorené určité pohybové návyky, ktoré Vám na prvých hodinách budú pomerne nápomocné (napr. primeraná ohybnosť tela, koordinácia pohybu, odvaha vyskúšať nové veci a pod.)

3. Je flyfit fyzicky náročné alebo bolestivé cvičenie?

Áno, Flyfit môže vyzerať ako fyzicky náročné cvičenie, zvlášť pre ženy, ktoré o sebe tvrdia, že majú slabé ruky. Tu však chceme upozorniť na fakt, že bežne dostupné obrázky a fotky na internete, sú z kategórie pokročilých a skôr ich treba považovať za dlhodobý cieľ ako ukážku hodiny pre začiatočníkov.

Flyfit je cvičenie, ktoré pomerne rýchlo buduje silu vnútorných svalov trupu a pri pravidelnom cvičení aj silu svalov rúk, chrbta a nôh. Preto aj hodiny rozdeľujeme podľa úrovne, pretože začiatočníka na pokročilej hodine môžu niektoré silové prvky odradiť nielen v pokračovaní cvičenia priamo na hodine ale aj od ďalšieho pokračovania v akomkoľvek cvičení. Naším cieľom je postupné vybudovanie svalového aparátu a zlepšovanie sa krok po kroku.

Začiatočníkov vždy upozorňujeme, že plachta bolí. Bolestivé sú opretia celou váhou tela do jeho jednotlivých častí: napr. pod kolenom, pod pažami, na bedrách. V ojedinelých prípadoch sa môžu tvoriť aj modriny. Dobrou správou je, že telo si po pravidelnom cvičení pomerne rýchlo na tlak zvykne a bolesť aj modriny vymiznú úplne.

4. Je flyfit bezpečné cvičenie?

Naše inštruktorky sú vyškolené pre bezpečný priebeh cvičenia a majú skúsenosti aj s cvičením pri zníženej pohyblivosti či niektorých ochoreniach. Sú povinné skontrolovať pred cvičením bezpečnosť uchytenia sietí cez karabíny do popruhov a dbať na bezpečný priebeh hodiny. Každý klient vykonáva cvičenie podľa inštrukcií inštruktora, vlastných schopností a skúseností a na vlastnú zodpovednosť. Nie je nevyhnutné, aby urobil všetky cviky a prvky. Pri precenení vlastných síl hrozí vypadnutie zo siete až úraz.

5. Prečo sú hodiny rozdelené podľa úrovne?

Rozdelenie podľa úrovne začiatočník / mierne pokročilý / pokročilý ponúkame najmä z hľadiska zručnosti manipulácie s plachtou, ktorej osvojenie trvá niekoľko tréningov. Začiatočník v skupine pokročilých sa môže dostať do stresu z toho, že nestíha prehmaty a úchopy meniť tak rýchlo ako pokročilí, aj keď im silovo môže konkurovať. Rovnako aj dôvera v plachtu sa buduje niekoľko tréningov. Prvú hodinu si preto rezervujte vždy na úrovni začiatočník.

6. Prečo je potrebné si miesto rezervovať?

Cvičíme v malých skupinách po 6-7 cvičiacich, k dispozícii máme len určitý počet plachiet. Rezerváciou miesta si zabezpečíte voľnú plachtu pre seba na cvičenie a nestane sa, že prídete na hodinu zbytočne, pretože budú všetky miesta obsadené.

Rezervácie slúžia aj pre inštruktorov ako informácie o tom, či je o hodinu dostatočný záujem a či sa hodina bude konať (cvičíme od dvoch).

Pri online rezervácii sa teda nestane, že prídete na hodinu, ktorá bola pre nedostatok prihlásených zrušená.

Každá rezervácia bude potvrdená a deň vopred budete informovaný o tom, či sa hodina koná.

7. Kedy necvičiť?

Flyfit nie je vhodný pre každého a nemusí u každého cvičiaceho vyvolávať pozitívne účinky. Preto neodporúčame cvičiť tehotným ženám, ľuďom s endoprotézou bedrového kĺbu alebo po vážnejších úrazoch, najmä chrbtice a panvy (resp. klasické skupinové Flyfit tréningy nie sú pre ne vhodné). S obmedzením je možné cvičiť pri vysokom krvnom a očnom tlaku. Pri prechladnutiach či bolestiach svalov a kĺbov je na zvážení cvičiaceho, či bude cvičiť alebo hodinu vynechá.

Na každé zdravotné obmedzenie je potrebné upozorniť inštruktora pred začatím hodiny.

8. Čo na seba?

Pohodlné oblečenie, najlepšie obtiahnuté, dlhé alebo trojštvrťové legíny (ochrana podkolenných väzov pred tlakom látky), tričko alebo tielko. Oblečenie vyberajte bez cvokov, zipsov, aplikácií, ktoré by mohli sieť poškodiť a rovnako aj ublížiť priamo Vám. Rovnako odporúčame nenosiť na cvičenie šperky ako náramky, hodinky, dlhšie náušnice, prstene. Cvičí sa naboso alebo v ponožkách. Na úvod a záver hodiny je vhodné zobrať si teplejšie oblečenie, napr. mikinu.

9. Čo môžem očakávať od prvej hodiny?

Prvá hodina slúži predovšetkým ako zoznamka so sieťou Inštruktorka Vám vysvetlí základné princípy práce so sieťou, upozorní na nástrahy siete a zdravotné účinky cvičenia, naučí Vás správnemu držaniu tela a hlavne bude sprievodcom pri správnom prevedení jednotlivých cvikov. Povinnou jazdou na každej hodine je inverzná poloha (t.j. otočená, kedy telo visí dole hlavou pomocou siete), ktorá slúži na uvoľnenie svalov chrbtice, napriamenie jej držania a prekrvenie celého tela. Do tejto otočenej polohy budete bezpečne navádzaný krok za krokom, nie je sa čoho báť. Základom hodiny je bezpečnosť cvičenia.

Okrem toho sa na chvíľu vrátime do detstva, zažijeme radosť z neobmedzeného pohybu či hojdania sa v sieti. Záver hodiny patrí vždy uvoľneniu tela aj mysle v relaxe.

Aj keď je flyfit skupinové cvičenie, každý cvičiaci ide svojím tempom s prihliadnutím na svoje fyzické a psychické schopnosti.